Formiranje zdravih navika kod dece osnovni je zadatak i prioritetni sadržaj rada u sprovođenju preventivne zdravstvene zaštite u dečijem vrtiću.
Prioritetni zadatci programa preventivne zdravstvene zaštite su:
1. Planiranje i programiranje preventivne zdravstvene zaštite;
2. Stvaranje optimalnih uslova za pravilan psihofizički razvoj,očuvanje i unapređenje zdravlja dece;
3. Saradnja sa društvenom sredinom (stručnim službama Doma ZZJZ Zaječar i sanitarnom inspekcijom);
4. Saradnja sa porodicom;
5. Zdravstveno vaspitni rad;
6. Vođenje zdravstvene dokumentacije.
Program preventivne zdravstvene zaštite ima za cilj formiranje zdravog, zadovoljnog i bezbrižnog deteta. Preventivna zdravstvena zaštita realizuje se različitim aktivnostima u skladu sa potrebama deteta. Kroz svakodnevni rad preduzimaju se mere u cilju očuvanja zdravlja i sprečavanja nastanka i širenja bolesti.
*Da bi se stvorili optimalni uslovi za pravilan psihofizički razvoj, očuvanje i unapređenje zdravlja dece: sistematski pratimo parametre rasta i razvoja(tm,tv), ličnu i opštu higijenu deteta, svakodnevno se prati zdravstveno stanje dece. (ujutru pri prijemu dece I u toku dana).
Periodično se sprovode stomatološki sistematski pregledi u okviru saradnje sa stomatološkom službom Doma zdravlja.
Ukoliko se pri prijemu primeti da dete nije zdravo, neće se primiti u kolektiv i savetovaće se roditelju da ga odvede izabranom lekaru. Kada se tokom boravka deteta u kolektivu primeti ili utvrdi da je dete bolesno, roditelj se obaveštava i savetuje da se dete odvede kod izabranog pedijatra. Posle završenog lečenja prijem deteta u grupu se vrši na osnovu lekarske potvrde od izabranog pedijatra.
Svaki izostanak deteta zbog bolesti, roditelj je dužan da prijavi vaspitaču ili medicinskoj sestri vaspitaču, kao i da donese potvrdu da dete može da se vrati u kolektiv.
Tokom boravka dece u kolektivu svakodnevno se obavlja dnevna trijaža u cilju uvida u zdravstveno stanje dece, epidemiološkog stanja radi sprečavanja nastanka i širenja zaraznih bolesti.
Takođe je od izuzetne je važnosti da roditelji znaju da je vrtić ustanova gde borave zdrava deca. Rizik je dovoditi bolesno dete zbog njega samog ali i zbog druge dece. Nakon svakog odsustvovanja iz vrtića (5 radnih dana), neophopdno je da roditelj donese potvrdu od nadležnog pedijatra, da je dete zdravo I spremno za vrtić.
Terapiju za lečenje akutnih stanja (antibiotici,lekovi za kašalj,kortikosteroidi…) nije dozvoljeno primenjivati u PU. Lečenje deteta treba da se završi kod kuće, a posle izlečenja i uz lekarsku potvrdu može biti vraćeno u grupu.
Zdravstveno vaspitni rad se obavlja kroz razne aktivnosti u vrtiću (pravilna ishrana, pravilno pranje ruku, fizička aktivnost…)
Vođenjem zdravstvene dokumentacije dobijamo podatke o odsustvovanju dece po uzrasnim grupama, o učestalosti infektivnih bolesti kod dece , evidentiraju se zdravstveni problemi dece-alergije, netolerancija na hranu, hronične nezarazne bolesti, evidentiraju se promene zdravstvenog stanja dece i povrede u toku boravka u kolektivu. Na osnovu toga se planiraju i sprovode mere za sprečavanje nastanka i širenja bolesti.
Svakodnevno se kontrolišu higijensko epidemiološki uslovi u objektima. Kontinuirano se sprovodi instruktivni, zdravstveno preventivni rad sa med.sestrama vaspitačima, tehničkim i kuhinjskim osobljem. Planiraju se i realizuju obavezni sanitarni pregledi u saradnji sa Gradskim zavodom za javno zdravlje Zaječar, takođe se u vanrednim zdravstveno epidemiološkim situacijama se sprovode protivepidemijske mere saradnji sa referentnim zdravstvenim ustanovama. Planiraju se i sprovode mere dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije. Sve ove mere se sprovode u cilju obezbeđivanja optimalnih sanitarno higijenskih uslova za boravak dece u kolektivu.